Znáte dobře svoje vybavení?

Znáte dobře svoje vybavení?

Pokud jste četli ebook Strategie domácího nahrávacího studia, hned v úvodu píši o situaci, ve které se v současnosti nacházíme. Výběr vybavení pro domácí studia je ohromující. Dnes a denně se na nás valí nabídky nových produktů. Na konci dne si musíme položit otázku: “ Je pro nás taková šíře výběru skutečně výhodná“?

Správná strategie

Digitalizace přinesla revoluci do nahrávání. Díky počítačům se nahrání přestěhovalo z velkých studií do obýváků. Veškeré vybavení máme na dosah ruky za zlomek cen v dobách analogového nahrávání. Je to ale vždy jen pozitivní jev?

Mnoho lidí nahrává, ale opravdovými zvukaři se stává pouze několik z nich. Skuteční, profesionální zvukaři jsou lidé, kteří dlouhodobě pilují své dovednosti každodenním opakováním. K dosažení profi výsledku používají relativně malé portfolio drahého vybavení.

V dobách analogového vybavení bylo běžné, že měl zvukař k dispozici dva nebo tři kompresory. Věděl o nich vše. Jaký je to rozdíl, když v dnešních DAW jich můžete mít třeba 10?

Majitelé malých domácích studií pracují pouze ve vymezeném čase, který si pro nahrávání vyčlení. Pro většinu z nich není nahrávání obživou, nemohou ve studiu strávit tolik času jako profesionálové. Nezbývá jím tolik času na experimentování, zkoušení, porovnávání.

Zastávají špatnou strategii. Na místo toho, aby se soustředili na ovládnutí několika základních prvků studia, neustále obměňují nebo dokupují nové vybavení.

Nekupujte nové vybavení

Nedávno jsem si dal tu práci a spočítal jsem počet továrních plugin v Cubase 5, kterou používám. Napočítal jsem jich více než 70! Pokud bych každému pluginu věnoval alespoň 1 hodinu času (Což k jejich skutečnému ovládnutí většinou nedostačující) = 70 hodin času jen na poznání továrních plugin. To jsou téměř celé tři dny.

Nemám(e) čas na to je všechny dokonale ovládnout – obzvlášť v domácím studiu, kde nepracujeme denně. Vzniká tak paradox, kdy se neustálým zkoušením nových plugin (či čehokoliv) odsouváme z pozice „profesionálního“ levelu.

Poznejte své vybavení

Zaměřte se na základní prvky vašeho studia. Vyberte si jeden nebo dva dynamické a kondenzátorové mikrofony. Vyberte si dva pluginy pro každou základní činnost při míchání – dva ekvalizéry, dva kompresory. Prostudujte pořádně manuály a naučte se znát tyto vybrané nástroje dokonale. Ty používejte neustále. Není možné poznat pořádně svoje vybavení pokud ho stále měním.

Je to podobné jako kdyby jste se chtěli naučit nový jazyk. Neustálým měněním učebnice, učitele nikdy neproniknete do hloubky. Taková věc vyžaduje soustředění a dostatek času.

Dokonalé zvládnutí nahrávky netkví v nakupování nového vybavení, ale v dokonalém ovládnutí vašeho vybavení. Nejde zde jen o výběr nejvhodnějšího nástroje pro danou situaci, ale i ve znalosti jak daný nástroj v dané situaci použít.

Tato znalost vám pomůže také při výběru dalšího vybavení. Až opravdu detailně poznáte jak vaše vybavení funguje, budete lépe vybavení rozpoznat to zda vám ten nový kompresor/mikrofon/cokoliv bude skutečně užitečný.


Trochu mi to připomíná stav kdy si začínající motorkář koupí silný stroj sotva prohnal svého Pionýra dvakrát po poli. Přechod na takový výkon znamená v lepším případě velký výdej peněz v horším obohacení statistky nehod. Samozřejmě, dříve či později si tu dvěstěpadinu koupí každý, ale měl by mít toho Pionýra v paži, aby mu silnější výkon byl skutečně platný. Až když skutečně zvládne základy.

Kupovat/ nekupovat?

Znamená to, že by jste neměli kupovat další vybavení? Samozřejmě, že ne. Kupujte ho, ale z nějakého důvodu. Rozhodujícím pomocníkem by měla být vaše zkušenost, kterou nabudete poznáním toho vybavení, která máte nyní.

Pokud nedokážete vytvořit dobrý mix jen z továrních plugin, sebedražší software to za vás nedokáže. Navíc (nemusí se mnou někdo souhlasit),ale pluginy, které dostanete v balení s vaším DAW jsou na dostatečné úrovni k tvorbě kvalitního mixu.

Věřte mi, že pokud použijete tuto strategii omezeného výběru, budete nahrávat nejen rychleji ale i lépe.

Znáte dobře svoje vybavení?

SHARE IT:

Leave a Reply