http://www.otomanstudio.cz/ebook/

Síla subtraktivní ekvalizace

Přibližný čas na přečtení tohoto příspěvku: 1


Subtraktivní ekvalizace, nejkratší cesta k čistým a vybalancovaným nahrávkám. Co se pod tímto názvem skrývá? Pojďme si to vysvětlit v tomto příspěvku.

Subtraktivní ekvalizace

Název této techniky můžeme přeložit jako:„Nejdříve uber, potom přidávej.“ I když to zní triviálně, u začínajících zvukařů se setkáváme s obráceným přístupem. Je celkem logické, že pokud sáhnou po ekvalizaci, mají tendenci jí použít v prvním plánu pro zvýraznění jednotlivých stop. Hlavně proto, že takové úpravy, jsou prostě lépe slyšet.

Jak jsme si vysvětlovali v předešlém videu, ekvalizaci musíme dělat v kontextu celého mixu. Problém je, že pouhé zesilování frekvencí ve výsledku zvuk nahrávky zhorší. Je k tomu více důvodů.

Čistší mix

Každým zesílením, zvýrazňujeme „nečistoty“ v dané stopě. Např. špatně znějící akustiku místnosti.

Zmenšujeme dynamickou rozteč mixu. Ekvalizér je v podstatě chytrý fader hlasitosti, který zesiluje vybraná pásma. Každé zesílení se nám projeví v celkové hlasitosti mixu.

Nejpodstatnější ale je, že tím nevytváříme „kapsy“ pro ostatní zvuky. Pokud všechny stopy pouze zvýrazníme, bude mix nepřehledný a nevybalancovaný.

Subtraktivní ekvalizace je technika, kdy nejdříve odstraníme všechny nadbytečné a kazové frekvence. Mix tím výrazně odlehčíme a provzdušníme. V druhém kroku zvuk zvýrazníme, pokud je to třeba.

Video

Síla subtraktivní ekvalizace

Tento příspěvek byl přečten:211x!

Souhrn
Datum
Název
Síla subtraktivní ekvalizace
Rating
51star1star1star1star1star

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>