http://www.otomanstudio.cz/ebook/

MixTip #21 – Mix pomocí Grup

Přibližný čas na přečtení tohoto příspěvku: 2 minut(y)


V mixu musíme věnovat pozornost mnoha detailům. Čím je mix větší, tím je těžší udržet pozornost na všech místech mixu. Proto se snažíme celý proces co nejvíce zjednodušit. Jedním z nástrojů jak toho dosáhnout je mix pomoci grup.

Mix pomocí Grup

Koncept používání grup není ničím novým. Jedná se o zapojení, kdy určitý počet grup ovládáme skrz jeden společný výstup. Můžeme např. poslat 10 stop bubnů do jedné grupy a skrz ní ovládat všech 10 podřízených stop najednou.

Vytvoříme tak „mix v mixu“, kdy určité sekce můžeme ovládat jedním výstupem. Tento způsob práce přináší velké zjednodušení a přehlednost do celého míchání.

Grupy/Auxy

V rámci jednotlivých DAW se může terminologie odlišovat. V Cubase se setkáme s pojmem Group, v jiných DAW převládá název Aux. Názvy se mohou lišit, ale princip je stejný. Jednotlivé stopy nasměřujeme do společné Group/Aux stopy a v ní je pak ovládáme.

V této nadřazené stopě můžeme použít stejné procesy jako na jednotlivých stopách. Takže můžeme upravit hlasitost, panoramu, použít inzertní efekty a posílat celou grupu sendy do efektů jako je reverb atd. Můžeme pro celou sekci použít automatizaci, což je další silný nástroj při mixu.

Například, máme nahrány doprovodné vokály do 10 stop. Upravovat každý hlas zvlášť je zbytečné. Stačí všech 10 hlasů poslat do grupy a upravit je jedním ekvalizérem a kompresorem. Nejen, že celá tato procedura je mnohem rychlejší, ale šetříme tím zdroje našeho systému. A celý mix se tímto zjednoduší.

Video

MixTip #21 Mix pomocí Grup

Tento příspěvek byl přečten:121x!

Souhrn
Datum
Název
MixTip #21 - Mix pomocí Grup
Rating
51star1star1star1star1star

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>