http://www.otomanstudio.cz/ebook/

Jak zjistit tempo stopy v DAW

Přibližný čas na přečtení tohoto příspěvku: 2 minut(y)


Znalost tempa stop, které v nahrávacím software máme je základem produkční práce v nahrávacím studiu. Jak tempo u stop zjistit si ukážeme v tomto příspěvku.

Znalost tempa stopy v projektu nám umožňuje lepší synchronizaci a orientaci napříč celým nahrávacím softwarem. Proto je dobré umět tempo tracku analyzovat. Ve videu si ukážeme 3 způsoby jak toho dosáhnout.

Tempo stopy v Cubase

První dvě metody vycházejí z nástrojů v Cubase. V plné verzi máme nástroj s názvem Tempo Detection. Ten nám tempo určí a rovnou přizpůsobí i v Cubase. Tato metoda nejvíc pomáhá u tracku jehož tempo kolísá.

Jednodušší způsob je použití funkce Tempo Calculator. Označíme si úsek tracku, přesný počet dob a podle nich již necháme spočítat tempo.

Tempo stopy v jakémkoliv DAW

Většina DAW má nějaký nástroj na detekci tempa. Nicméně, tempo můžeme spočítat i bez jakékoliv pluginy jednoduchým výpočtem.

Musíme nejprve změřit daný počet dob. Např. definujeme 4 doby v tracku a změříme časovou délku, která během těchto 4 dob uplyne. Pak již dosadíme hodnoty do jednoduché rovnice:

Počet dob krát 60 ( 60 sekund / 1 minuta) děleno naměřeným časem.

V příkladě ve videu počítáme:

4 doby x 60 = 240 / 1.891 (délka 4 dob v absolutním čase) = 126,916 BPM

To zaokrouhlíme na 127 BPM

Celý proces si ukážeme v následující videu.

Video

Jak zjistit tempo stopy v DAW

Tento příspěvek byl přečten:116x!

Souhrn
Datum
Název
Jak zjistit tempo stopy v DAW
Rating
51star1star1star1star1star

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>