http://www.otomanstudio.cz/ebook/

Ekvalizace v monu

Přibližný čas na přečtení tohoto příspěvku: 2 minut(y)


Nesložitějším úkolem u ekvalizování je najít a zjistit, které frekvence v jednotlivých stopách ubrat a které zvýraznit. K lepší identifikaci správných míst pro zásah ekvalizací můžeme použít jednoduchou techniku – přepnutí mixu na mono.

Mono – Stereo

Při přepnutí stereofonní nahrávky do mona, hrají z obou monitorů stejné informace. Připravíme se o separaci mixu pomocí panoramy. Taková poslechová situace nás nutí pečlivěji analyzovat, co se v mixu děje. Lépe slyšíme v jaké části nahrávky soupeří jednotlivé stopy o místo.

V monu dobře = ve stereu dobře

Pokud tedy slyšíme, že se nějaká část mixu v monu ztrácí, je nezřetelná, jedná o situaci, které říkáme maskování. Hlasitější zvuk v daném pásmu překrývá zvuk tišší. Ten se z mixu vytratí. Proto je třeba ekvalizací zvuk vyčistit, tracky od sebe oddělit.

Ekvalizace v monu nám pomůže lépe identifikovat v mixu místa, která jsou frekvenčně nevyrovnaná. Mix hrubě vybalancujeme (hlasitosti, panoramy) a přepneme ho na mono. Vlastně si připravíme horší poslechovou situaci, která nám, ale pomůže v mixu identifikovat místa, kde dochází k překrytí jednotlivých frekvenčních pásem.

Pokud se nám podaří dobře vybalancovat mix v monu, je jisté, že bude hrát dobře i ve stereu. Obráceně to, ale neplatí.

Ekvalizace v domácím studiu

Ekvalizér je bezpochyby jedním z nejdůležitějších nástrojů v rukou zvukaře. Jeho ovládnutí je zásadní pro dobré a vybalancované nahrávky. Pokud chcete vědět o ekvalizací více, sledujte blog. Hned příští pondělí pro vás chystám zásadní novinku a velmi se těším na to až vám jí představím.

Video

Ekvalizace v monu

Tento příspěvek byl přečten:131x!

Souhrn
Datum
Název
Ekvalizace v monu
Rating
51star1star1star1star1star

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>