Co je VST a AAX aneb jak správně nainstalovat plugin?

Co je VST a AAX aneb jak správně nainstalovat plugin?


Audio pluginy přicházejí v různých formátech. Proč tomu tak je a které instalovat? Pokud hledáte způsob jak rozšířit možnosti vašeho DAW, je třeba se ujistit, že instalujete pluginy ve správném formátu pro váš systém.

Rozšíření systému

Každý nahrávací software má v sobě základní výbavu plugin. Ty se používají pro specifické úkoly. Např. jako kompresory, ekvalizace, reverby atd. Pokud chceme mít paletu nástrojů širší, můžeme doinstalovat pluginy jiných výrobců a rozšířit naše portfolio.

Každý nahrávací software má v tomto smyslu otevřenou architekturu a instalaci dalších plugin umožňuje. Nicméně, ne každý formát nám bude fungovat v každém DAW.

Pluginy a operační systém

Aby to nebylo tak snadné – o správné instalaci nerozhoduje jen formát pluginy, ale i náš systém. Většina nahrávacích softwarů dnes přechází na 64-bitové rozlišení. (Nepleťte si to s rozlišením samotného audia) 64-bitové rozlišení umožňuje zjednodušeně řečeno zpracovávat větší digitální čísla než 32-bitové systémy.

Nahrávací software běžící v 64-bitovém rozlišení 32-bitové pluginy již nepodporují. Např. u poslední verze Cubase již nemusíte některé 32-bitové pluginy rozběhnout. Tento přechod na 64 bitové rozlišení nakonec přijde u všech DAW. Proto, pokud máte novější verze DAW, instalujte verze plugin v 64 bitovém rozlišení. 32-bitové má smysl u starší verzí DAW.

Dříve než koupíte daný plugin ujistěte se že je v daném rozlišení. Většina výrobců používá oba formáty, ale může se stát že na starším systému 64 bitové pluginy nerozběhnete.

Platforma

Pluginy se pro PC a Mac platformy vytvářejí odlišně. To asi každý běžný uživatel ví. Jde spíš o to, že občas se objevuji pluginy jen pro jednu platformu a je třeba se ujistit, zda plugin běží i na té vaší. Není to častá situace, ale některé pluginy jsou použitelné pouze na jedné z nich. Je to, ale spíše u Free softwarů. Profi pluginy jsou v drtivé většině použitelné na obou platformách.

Formát

Pluginy mají různé formáty. Skutečnost, že je tomu tak je dána vývojem jednotlivých firem. V praxi se v domácím studiu setkáme nejvíce s dvěma formáty.

S formátem VST, který vyvinula firma Steinberg nebo s Avidovským Protools formátem.

VST2 + VST3 (Virtual Studio Technology)

Tento formát je převažující nejen u softwarů firmy Steinberg. Ta tento formát vyvinula. Nalezneme ho i v jiných nahrávacích softwarech, které ho přejímají. (Např. Ableton Live, Cubase, Nuendo, Sonar,Reaper) Tato technologie je tedy velice rozšířená a jistě se s ní potkáte.

VST3 je novější verzí daného formátu, která podporuje novější funkce jako je např. Side-Chain zapojení nebo schopnost přestat zatěžovat procesor, pokud nemají v daný okamžik žádný signál ke zpracování.

RTAS (Real-Time Audio Suite)

Starší formát plugin používaných v systému Protools. Mno výrobců vyrábí pluginy i v tomto formátu. Ten je ale určený pouze pro systémy Protools.

AAX Format (Avid Audio eXtension)

AAX formát byl vyvinutý Avidem jako náhrada staršího formátu RTAS. Ten reaguje na potřebu použití 64- bitového rozlišení. Navíc má dvě verze AAX DSP, AAX Native. Profi systémy Protools jsou vázané na DSP karty je tam použitý i DSP verze plugin. V domácích studiích se ale potkáme spíše s AAX Native.

AU Format (Audio Unit)

Tento formát vyvinul pro svoje počítače Apple. Je součástí operačního systému Macu. Jedná se o stabilní a rychlý formát, takže ho výrobci plugin zahrnují do formátů pro pluginy. Jsou použité v Logic Pro a applovském Garage Bandu.

Standalone

Některé pluginy běží i v módu „Standalone“. To znamená, že nepotřebují pro spuštění hostitelský program (DAW). Např. simulace kytarových zesilovačů tak můžeme používat bez nutnosti spouštět je v nahrávacím software. Tento mód se nám nabízí už při instalaci a je tedy třeba ho v případě potřeby také do instalace zahrnout.

Instalace

Různé formáty, různé DAW nám mohou způsobovat zmatky při instalaci. Dříve než se pustíme do instalace, položme si několik základních otázek:

Podporuje můj nahrávací systém (DAW) formát pluginy? (VST,AAX …)
Je plugin ve 32 nebo 64-bitovém rozlišení? Podporuje ho můj nahrávací software?
Je plugin kompatibilní s mým operačním systémem? (PC/MAC)

Pokud vše sedí, stáhneme si instalační balík a ten spustíme. Vybereme příslušný formát (nemá smysl např. instalovat do Cubase AAX formáty) a cestu kam se pluginy nainstalují. A necháme instalaci doběhnout.

V lepším případě je plugin nainstalovaný správně a při spuštění DAW se nám načte.

Bohužel někdy tomu tak není a instalaci musíme doladit „ručně“.

Každý formát plugin si vytváří svůj specifickou složku. Problém může nastat, když se tato složka umístí na špatné místo. DAW plugin nevidí a pak ho ani nespustí i když je na harddisk nainstalován.

Je tedy třeba vědět, kde máme na harddisku místo pro pluginy a dle formátu a platformy je na dané místo správně přemístit. Většina nepovedených instalací je způsobena právě špatným umístěním na disku.

Většinou je na disku složka s názvem Plug-ins, do které se pluginy instalují. Správné cesty se ale liší u různých systémů. Kam správně nainstalovat VST pluginy na PC nalezneme zde Jak správně lokalizovat pluginy na Macu uvidíte zde.

Některé jednoduší VST2 pluginy (Většinou Free verze) neobsahují instalační balíček. Pouze se odzipují a máme soubory s koncovkou dll. Ty je třeba zkopírovat ručně do správného foldru pro VST2 pluginy.

Licence

Pokud máme free plugin nainstalovaný, můžeme začít vesele pracovat. Komerční pluginy budou, ale vyžadovat nějaký způsob aktivovaní licence. A opět se můžeme dostat do menšího mateníku, protože způsobů jak si firmy software chrání je několik.

Vložení kódu

Klasickou metodou je vložení licenčního kódu. Zaplatíte, emailem vám přijde aktivační kód. Ten nějakým aktivačním procesem vložíte do pluginu a rozběhnete ho. Většinou je používají menší výrobci software.

Vložení certifikátu

Někteří výrobci vám vytvoří certifikát, který je většinou vázaný na váš on line účet. To znamená systém vidí nainstalovaný plugin a vy si stáhnete z účtu na webu certifikát, který přetáhnete na daný plugin a ten se rozběhne. (Tak licencují např. Melda Production nebo UAD)

Instalační centrum

U některých výrobců musíte nainstalovat celý instalační balík. Ten vám vytvoří jakési „centrum“, přes které provádíte další akce. To slouží jako nástroj k nákupu, k aktivaci a správě plugin ve vašem systému. (Např. Waves)

iLok

Posledním užívaným způsobem je vazba na usb klíč. Tento systém se jmenuje iLok

Podobně jako některé DAW, pluginy se váží na tento usb klíč. Ten funguje buď jako vazba pouze na daný počítač a stačí vám pouze Ilok software. Nebo můžete navázat licenci na iLok klíč, což je usb klíč, fyzicky připojený k vašemu systému. Ten je nutné koupit.

Jeho smyslem je přenositelnost licencí na jiné systémy. Ilok (míněno usb klíč) je dnes vyráběn již v třetí generaci. Tento systém umožňuje licence i přeprodávat a mít je přehledně na jednom místě. Ilok používá hodně firem (např. Slate Digital nebo český Audified) Vždy se podívejte zda daný komerční plugin Ilok nevyžaduje.

Lze spojit různé formáty pro jeden systém?

Jistě vás napadlo, zda jde použít pluginy i z jiných platforem, které váš systém nepodporuje. Jde to, ale musíte mít k tomu speciální software „Most“ který dokáže rozlišné formáty spojit. Jeden z nich je Blue Cat’s PatchWork Tento software umí např. spustit najednou VST, VST3 a Audio Unit formát.

I když v k komerční sféře jsou pluginy vyráběné tak, aby je šlo spustit kdekoliv, vždy si nejdříve ověřte zda je rozběhnete dříve než do nich zainvestujete. A samozřejmě můžete využít možnosti vyzkoušení trialové verze. Ujistíte se zda vám plugin poběží (a někdy i to zda ho opravdu upotřebíte:)

Co je VST a AAX aneb jak správně nainstalovat plugin?

SHARE IT:

Leave a Reply