http://www.otomanstudio.cz/ebook/

3 tipy jak vytvořit harmonii z jedné stopy

Přibližný čas na přečtení tohoto příspěvku: 2 minut(y)


Jak z jedné stopy vytvořit vícehlasou harmonii? Ukážeme si 3 způsoby jak toho dosáhnout.

Jednohlas a akord

Při produkci se můžeme dostat do situace, kdy chceme mít v písni hutnější zvukovou strukturu. Např. máme stopu solového zpěvu a tu chceme obalit sborem. Nejednoduší je samozřejmě příslušné party nazpívat. Může se ale stát, že to již nejde a takovou informaci si musíme v mixu vyrobit dodatečně.

Jak toho dosáhnout si ukážeme v tomto příspěvku.

3 tipy jak vytvořit harmonii z jedné stopy

1.Přeladění – nejednoduší cesta je vytvořit kopii stopy a použít proces, který stopu přeladí. Zpravidla se jedná o proces s názvem Pitch Shift, který nalezneme v každém DAW.

2.Použití Sampleru – tato metoda nám umožňuje řídit změny v ladění pomocí sampleru. Do tohoto software vložíme daný part a pak ho můžeme libovolně spouštět pomocí midi stopy. Tento způsob není tak statický jako pouhé přeladění, ale vyžaduje více práce na nastavení jednotlivých samplů.

3.Speciální fce v DAW – V Cubase (a i v jiných DAW) máme speciální funkce na tvoření harmonii z jedné stopy. V případě Cubase můžeme podobu harmonie řídit skrz Chord Track. V něm vytvořená harmonie ovlivní jak bude výsledný vícehlas znít. Pak již zvolíme příslušnou funkci a další hlasy přidáváme dle potřeby.

Další úpravy

Jak zmiňuji ve videu, čím vzdálenější přidané hlasy jsou od výchozí stopy, tím méně přirozeně znějí. Je tedy třeba tyto stopy v mixu upravit, rozložit je ve stereu a nastavit původní hlas nejvíce nahlas. I tak nám nemusí výsledný zvuk sedět do povahy písně a bude třeba hledat jinou cestu jak chybějící harmonii do písně přidat.

Video

3 tipy jak vytvořit harmonii z jedné stopy

Tento příspěvek byl přečten:134x!

Souhrn
Datum
Název
3 tipy jak vytvořit harmonii z jedné stopy
Rating
51star1star1star1star1star

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>