10 +1 tipů jak být maximálně efektivní v domácím studiu 2.část

10 +1 tipů jak být maximálně efektivní v domácím studiu 2.část

Když už se práce ve studiu rozběhne, chceme aby byl čas v něm strávený co nejefektivnější. Druhá část postu o tom jak využít čas strávený ve studiu co nejlépe.

V první části tohoto příspěvku jsem vám dal několik tipů jak práci v domácím studiu dělat rychleji. V druhé části toto téma dokončíme.

6. Pořiďte si dostatečně kvalitní sluchátka

Pro domácí studio platí stejně jako ve velkém nahrávacím studiu, že pokud je to možné, posloucháme na monitorech.

Pokud ale nemáme v pozdních hodinách možnost poslouchat na bednách, jedinou možností je použití sluchátek.

Sluchátka nám přenášejí zvuk jinak než bedny. Jsou jakýmsi „mikroskopem“ zvuku. Slyšíme v nich více detailů jako jsou dozvuky reverbu, mnohem lépe na nich objevíme parazitní zvuky jako jsou lupance, zkreslení, mlasknutí ve vokálech, špatně provedené editace. Takové věci můžeme při nízké hlasitosti na bednách přeslechnout.

Pro domácí studio jsou dostatečně dobrá sluchátka výhodný pomocník. Mezi jednotlivými modely a značkami jsou ale velké rozdíly. Ne každé sluchátka dobře sedí a hlavně zvuk z nich může unavovat. Kvalitnější sluchátka zvuk nepřibarvují a vydržíte s nimi pracovat déle.

Vyplatí se zainvestovat 2-3 tisíce a pořídit sluchátka studiová.

7. Nechte nahrávku usadit

I když smyslem článku je naučit se nahrávat efektivněji, jde také o to uhlídat si kvalitu. Nahrávání a obzvlášť míchání v nočních hodinách je spojené s únavou.

I když děláme pauzy a pracujeme soustředěně, stane se, že přestaneme vnímat věci v kontextu. Přestaneme mít odstup a při řešení detailů nevidíme nahrávku jako celek.

Proto je třeba od nahrávky poodstoupit a nechat si kontrolní poslech na ráno, nebo za několik dní. Snadno tak objevíme, že mámě něco moc nahlas, nebo objevíme jinou chybu, které jsme si předtím nevšimli.

Nechte nahrávky uležet a poslechněte si je s odstupem.

8. Eliminujte počet nástrojů k práci na minimum

Nejlepší strategií je jednoduchost. Ve studiu je třeba experimentovat a zkoušet nové věci. Zároveň máme tendence dělat věci složitě. Složitá zapojení nebo postupy mohou vypadat skvěle, ale pokud nevíme proč to děláme je nejpřímější cesta ta nejlepší.

Klasickým příkladem je používání plugin. Pokud máme na jeden typ procesu 10 plugin, ztrácíme pouze čas. Dva ekvalizéry, které dobře znám, poslouží lépe než deset plugin. Nejen že na ovládnutí, tedy naučení se jak který plugin reaguje zabere mnohem více času. Ale i samotný výběr je vlastně zatěžující. Je lepší svou kapacitu zaměřit na to jak pracovat s jedním ekvalizérem který mám, než se zpomalit tím že budu přemýšlet jaký z 10 ekvalizérů použít.

To je jedna z klasických pastí, do kterých se můžeme ve studiu chytit. Mnoho plugin se dá sehnat zdarma a místo samotné práce na nahrávce se můžeme přistihnout, že si pouze s daným softwarem hrajeme a ztrácíme čas.

9. Vytvořte si presety

Výhodou digitálního prostředí je, že nám umožňuje snadno vytvářet tzv. presety.

Preset je uložené nastavení v podstatě jakéhokoliv parametru v digitálním prostředí, který můžeme snadno vyvolat a opakovaně použít.

Máloco nám šetří čas jako použití presetu. Je to jedna z mých nejoblíbenějších funkcí v DAW vůbec.
Presety mohou mít různé názvy, někdy jsou to Templates – Šablony, Scenes – scény, Snapshots-momentky.

Princip je stejný. Vytvoříte si nějaké nastavení, například celého projektu a ten uložíte. Pak ho můžete opakovaně vyvolat.

Je jasné, že tak můžete ušetřit mnoho času. Nebudete muset nastavovat opakovaně stejné parametry stále dokola. Nejen že je to činnost poměrně nezábavná, ale i zpomalující.

Já mám např. preset na celý projet v Cubase na nahrávání dema. V něm jsou již definovány typy stop, virtuální nástroje, všechny vstupy, grupy atd. Vše vyvolám jedním kliknutím do několika sekund.

Práce s presety je skvělý nástroj jak ušetřit ve studiu čas.

10. rozdělte si práci na splnitelné cíle

Jedním z problémů jak si udržet ve studiu „tempo“ je dostatečná motivace.

Pokud chceme stihnout vše rychle a najednou, často narazíme na nějaký dílčí problém a ten nás začne zdržovat. Obzvlášť pokud se jedná o technický problém, kdy přestanou věci fungovat jak by měly, je to zkouška naší motivace :)

Tento super frustrující pocit zažil ve studiu každý. Usednete plní nadšení k práci a něco nejde jak má. Během pár chvil je příjemné naladění pryč a musíte čas vymezený práci věnovat řešení problému.

Pocit, že nestíháme to co jsme si naplánovali může vést k úplnému rozložení naší morálky. (Malou útěchou může být to, že takovou situaci řeší ve studiu většina z nás)

Je proto dobré rozvrhnout si práci do menších, splnitelných kroků. Ze splnění každého z nich mít dobrý pocit. Nahrávací studiu by nám mělo především dělat radost a měli by jsme z něj odcházet spokojení.

V případě, že se jedná o technický problém, moje zkušenost je, že často přehlížíme nějakou základní, jednoduchou skutečnost. Není to tak vždy, ale většinou váš problém už někdo řešil a na internetu se dá nalézt řešení.

11. Naučte se poznat kdy je věc hotová

Poslední typ – naučte se včas projekt opustit. V domácích studiích máme tendenci neustále se k věci vracet a něco upravovat. Tyto zásahy jsou často nic neřešící a naším cílem je věc dodělat a dostat jí k posluchačům.

Všechny zmíněné tipy – hlavně pravidlo 80/20 a práce do zvoleného termínu by nás měly udržet v rozumné míře úprav nahrávky.

Čím více budete nahrávat, tím snáze poznáte kdy je nahrávka hotová. Neustálé úpravy věc neposouvají a celá práce přestane být zábavná.

Mnohem důležitější je získat zpětnou vazbu od posluchačů a tu pak využít při práci na dalším projektu.

Našim cílem je vytěžit čas ve studiu maximálně efektivně. Na konci dne jde o to nahrávku dokončit.

10 +1 tipů jak být maximálně efektivní v domácím studiu 2.část

SHARE IT:

Leave a Reply